کاریز یزد

کاريز قلب کوير است و يزد ،شهر ديرينه تاريخ،شهری که هزاران سال ست نقاش طبیعت بردامن کوير رفو کرده است
       
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۵۴

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد طی احکامی جداگانه اعضای شورای مشورتی گردشگری استان را منصوب کرد.

به گزارش یزدان نیوز، محمد مهدی شرافت در این رابطه آقایان:

1) عبدالعظیم پویا، پژوهشگر و نویسنده

2) حسین مسرت، پژوهشگر و نویسنده

3) دکتر باصولی، استاد دانشگاه و عضو هیات علمی

4) دکتر سعید سعیدا، رئیس گروه گردشگری دانشگاه یزد

5) بذرافشان، استاد دانشگاه

6) موحد، رئیس انجمن دفاتر خدمات سفر

7) طباطبایی، رئیس جامعه هتلداران

8) حاجی سعید، رئیس انجمن راهنمایان تور استان یزد

9) دکتر علی یزدانی راد، نماینده تشکل های غیر دولتی میراث فرهنگی

10) وحید خباززاده، عضو شورای شهر، را بعنوان اعضای حقیقی این شورای مشورتی منصوب کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در نخستین جلسه این شورا، تاکید کرد: گردشگری، سند پویا و نوینی است که بایست با دیدگاه های تخصصی آن را توسعه داد و از آن بهره برداری کرد.

وی افزود: یزد، نماد معماری ایران است ولی در طول قرن گذشته با اقدامات عجولانه، نابجا و با رفتارهای غیرتخصصی مرتبه اش در معماری ایران مخدوش شده است.

این مقام مسئول با سفیران گردشگری توصیف کردن اعضای شورای مشورتی، از آنان خواست تا نظرات منتقدان، پژوهشگران و صاحب نظران را در حوزه های مرتبط مورد ارزیابی قرار دهند.

در ابتدای این دیدار نیز، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد از شورای مشورتی گردشگری بعنوان جایگاهی برای بررسی مشکلات و ارائه راهکارها برای حل آنان یاد کرد.

در ادامه نیز اعضای شورای مشورتی به بیان نظرات خود پیرامون موضوعات مرتبط پرداختند.

 

 

      به گزارش یزدان نیوز، پنجمین دورۀ مسابقات آزاد پینگ پنگ استان یزد صبح امروز جمعه 17 مرداد 1393 با همّت هیأت پینگ پنگ یزد و با حمایت خانوادۀ زنده یاد نیما مسرّت، در محلّ تالار شهید جلیل مدیری با شرکت 63 نفر از بازیکنان سنین گوناگون استان یزد برگزار شد.

     این مسابقات در 20 گروه در مرحلۀ نخست به صورت دوره ای و در مراحل بعدی به صورت تک حذفی برگزار شد که در نهایت آقایان مهدی خوش خبر، یاسر دهقانی، معین نسّاج، علی جعفری نژاد، مهدی معصومی (بازیکن تیم ملی معلولان)، سعید احرامپوش، محمّد حسن علیان و هادی صادقی به دور بعد راه یافتند.

      در محله پایانی با گذشت 6 ساعت از آغاز مسابقات آقایان: مهدی معصومی، هادی صادقی، مهدی خوش خبر و علی جعفری بر حریفان خود پیروز شدند و نتایج زیر کسب شد:

نفر نخست: هادی صادقی،

نفردوم: مهدی خوش خبر،

و نفرات سوم مشترک: علی جعفری نژاد و مهدی معصومی.

کوچک ترین بازیکن: ابوالفضل فرقانی(7 سال)

و مسن ترین بازیکن: سید محسن مدّرس حسنی (54 سال).

      از نکات برجستۀ این دوره، راهیابی مهدی معصومی از اعضای تیم ملی معلولان تنیس روی میز به جمع 4 نفر پایانی و حذف نورمحمدزاد در مرحله 16 نفر نهایی بود.

     این مسابقات زیر نظرآقایان محمّدحسین دهقانی زاده بعنوان سرداور و سامان سجودی برگزار شد.

 
   

 

نيما مسرّت - هنرمند و ورزشكار دوست داشتني -5 سال است كه در ميان ما نيست. او و همسر فداكارش در عنفوان جواني به هنگام  گرماي طاقت فرساي تابستان  براثر حادثه برق گرفتگي پركشيدند و  چند سالي است كه چنين روزهايي به يادبودش مسابقات تنيس روي ميز با همراهي و همدلي خانواده‌ي گرامي‌اش  برگزار مي‌گردد. امسال نيز جمعه 17 مرداد 1393 سالن تنيس روي ميز شهيد مديري يزد ميزبان اين دوره از مسابقات است، اميد آنكه حضور پرشور شما ورزشكاران عزيز شكوه خاصي به اين مسابقه بدهد.

مسابقات راس صبح روز جمعه برگزار می شود.

==========

ماخذ یزد فردا

 

شهر یزد بنا به ظرفیّت فرهنگی و فراوانی آثار و بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری که دارد، همواره یکی از شهرهای مهم و مقصد های ارزشمند برای ایرانگردان و جهانگردان بوده و هرساله هزاران نفر از سراسر جهان و ایران بدین دیار کهن روی می آورند و بر گذشتۀ پربار هنری و فرهنگی آن آفرین می گویند. چنانکه همگان می دانند صنعت گردشگری برای بسیاری از کشورها از مهمترین منابع درآمدی برای رونق و آبادانی آن کشور و شهر است و می تواند سالیانه هزاران نفر را به کار های سودمند تولیدی و خدماتی وادارد.

ادامه مطلب |  

کمتر کسی است که کودکی‌اش با قصه‌های «مهدی آذر یزدی» گره نخورده باشد. مردی که پدر ادبیات نوین کودک ایران خوانده می‌شود.

به گزارش یزدی نیوز،. با این حال خانه او در بافت تاریخی یزد، شرایط مناسبی ندارد و فروش این خانه در روزهای اخیر سرنوشتی نامعلومی برای آن رقم زده است.

خانه مهدی آذر یزدی، نویسنده «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» این روزها از سوی فرزندخوانده‌اش برای فروش گذاشته شده است. فروش این خانه سرنوشت نامعلومی را برای آن رقم می‌زند. از سوی دیگر وضعیت کنونی این بنا هم مطلوب نیست. با اینکه قرار بود این خانه تبدیل به موزه کودک و ادبیات شود، اکنون مورد بی‌توجهی مسئولان مربوطه قرار گرفته است.

ادامه مطلب |  

فريادي به بلنداي فرياد زخمي اين پدر
    بهروز غريب پور

    واي خداي بزرگ، چرا اين فرياد، چرا اين نعره، چرا اين جامه دريدن، چرا اين بر سر و روي كوبيدن، دنيا را بيدار نمي كند؟ چرا كشتن كودكان براي مان عادي شده است ؟ چرا شيون ها و ضجه هاي مادران و پدران براي مان عادي شده است؟ چرا اين سازمان ملل تا به اين اندازه بي مصرف و بي فايده شده است؟ چرا عالمان و فرزانگان و پيشوايان ديني به نطق و نصيحت اكتفا مي كنند... واي خداي من، اين پدر را در عكس ديدن مطلقا آسان نيست. اگر فريادش را از نزديك بشنوي و جامه دريدنش را از نزديك ببيني و نميري هنر كرده يي... واي خدايا، مردم غزه تاوان چه را بايد بدهند؟ چرا بايد غزه آزمايشگاه سلاح هاي مخترعان مرگ بشود. خدايا اينها به نام تو و دين هاي پيامبران مرسل تو كشتار مي كنند پس، مگر خود تو، مگر اراده خود تو اين جهنم را به پايان برساند... من هيچ اميدي به هيچ سازمان بين المللي و هيچ دار و دسته يي ندارم. خدايا رحم را در دل كشتارگران بيدار كن. خدايا رعدي، صاعقه يي، زلزله يي در كاسه سر اين خونخوران به پا كن تا بلكه اين كره وحشت از چنگ امثال نتانياهوي بدتر از هيتلر خلاص شود. خدايا فرياد مرا نيز بشنو فريادي به بلنداي فرياد زخمي اين پدر كه هرگز نمي توانست فكر كند كه بازي جنگ آفرينان بي رحم بي دين بي اخلاق و بي شرم آخرين بازي شان خواهد شد و توپ مرگ آور توپ بازي آنها و خود آنها را نابود خواهد كرد: عجب روزگاري گران محنت است/ كه بر مردگان زنده را حسرت است

==========

ماخذ :روزنامه اعتماد

 
در كميسيون فرهنگي اجتماعي شوراي اسلامي شهر يزد بررسي شد:
 

                                         

در هفتادمين جلسه كميسيون فرهنگي اجتماعي شوراي اسلامي شهر يزد كه با حضور اساتيد ادبيات يزدي و تعدادي از نويسندگان ، نماينده شهردار و مديرعامل سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري يزد برگزار شد ، طرح پيشنهادي جمع آوري ، تدوين و انتشار رفتارها وسجاياي حسنه واخلاقي گذشتگان يزدي بررسي گرديد.

در اين جلسه هركدام از كارشناسان و صاحب نظران اين موضوع نظرات و پيشنهادات خود را مطرح نمودند و در پايان سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري يزد موظف گرديد حداكثر به مدت يكماه بعد از ابلاغ مصوبه نسبت به تشكيل كارگروهي جهت گردآوري رفتارها و سجاياي حسنه واخلاقي و رسم و رسوم گذشتگان يزدي اقدام لازم را صورت داده و گزارش آن را هر دو هفته يكبار در كميسيون فرهنگي ارائه نمايد.

 همچنين مقرر گرديد كليه كتبي كه به صورت كلي و جزئي در اين زمينه منتشر شده خريداري و پشتيباني شود.

گفتني است اين جلسه با حضور آقايان پاپلي ، قلم سياه ، الهام بخش ، مسرت و خدايي ،قاضی نسب برگزار شد.

سایت خبری یزد فردا22 تیر 1393 - 
 
 

گفتگو با حسین مسرت

گروه گفتگو- اطهره منصوری: او همان مرد مهربان و آرام همیشگی است، اما خنده هایش دیگر رنگ شادی ندارد. لبخند می زند اما نمی تواند غم درونیش را پنهان کند. تخلصش مسرور است، اما هنوز هم وقتی حرف از نیما می شود، اشک در چشمانش حلقه می زند. بی سر و صدا و بدون اینکه خود را درگیر حاشیه ها کند، تحقیق می کند و می نویسد. در یکی از روزهای مبارک رمضان ما را نه با چای و شربت که با گرمی و صمیمیتش در کتابخانه وزیری مهمان کرد.

-آیا علاقه به ادبیات ریشه در کودکی شما دارد؟

بله، پدرم شاعر و اهل مطالعه بود  که از همان دوران بچگی ما را به خواندن دیوان حافظ تشویق می کرد.ایشان کتابخانه شخصی با حدود 3000 جلد کتاب چاپی و خطی داشتند که البته توسط یکی از نزول خواران ازبین رفت.از همان دوران علاقه به شعر و ادبیات در من پا گرفت.در دوران دبستان انشاهای خوبی می نوشتم و حتی یکبار معلم باور نکرد انشا را خودم نوشتم و مرا از کلاس بیرون کرد.

ادامه مطلب |  

باباي قصه‌گويي كه بعد از مرگش هنوز "قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب" دارد اما به گفته نزدیکان آن مرحوم انتشار اين قصه‌ها در گرو تصمیم فرزندخوانده اوست.

به گزارش یزدی نیوز،استاد مهدي آذريزي را اين روزها به نام پير نيك‌انديش ادبيات كودك و نوجوان مي‌شناسند، جمله‌اي كه بر روي سنگ قبر وي نيز حك شده است، باباي قصه‌گويي كه بعد از مرگش هنوز "قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب" دارد اما به گفته نزدیکان آن مرحوم انتشار اين قصه‌ها در گرو تصمیم فرزندخوانده اوست.

ادامه مطلب |  
استاندار یزد در آیین نکوداشت استاد آذر یزدی:
بهترین فضا برای تجلیل از استاد آذر یزدی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است

پنجمین یادمان پیرنیک‌اندیش ادبیات کودک و نوجوان، 'استاد مهدی آذریزدی' با حضور استاندار یزد، معاونان و مشاوران استاندار و جمعی از مسؤولان فرهنگی استان، در آغازین روز هفته‌ی ادبیات کودک و نوجوان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کانون استان یزد، پنجمین یادمان استاد مهدی آذر یزدی، با هدف زنده نگه‌داشتن یاد پیر نیک‌اندیش ادبیات کودک و نوجوان ایران و ماندگاری شخصیت وی در خاطر کودکان امروز و بزرگ‌ترهایی که از کودکی با آثارش بزرگ شده‌اند، برگزار شد.

در این آیین، استاندار یزد، ضمن تشکر از برگزارکنندگان این مراسم گفت: این انتخاب مناسبی است که گرامی‌داشت استاد آذر یزدی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان مهد پرورش فکر کودک و نوجوان، برگزار می‌شود.
ادامه مطلب |  

    به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) - منطقه يزد، در این مراسم كودكان یزدی با نثار شاخه‏ های گل به مزار این نویسنده توانا، یاد و خاطره استاد آذر را گرامی داشتند.

     "آذر یزدی" آثار بسیاری را برای كودكان و نوجوانان ایرانی خلق كرد كه از معروف‏ترین آنها می‎توان به "قصه‏های خوب برای بچه‎های خوب"، "قصه‎های تازه از كتاب‎های كهن"، "قصه‎های ساده"، "گربه ناقلا" و "مثنوی برای بچه‏ها" اشاره کرد.

     مرحوم "مهدی آذریزدی" در سال 1300 شمسی در خرمشاه از توابع یزد در یک خانواده مذهبی و دینی به دنیا آمد و از همان کودکی علاقه خود را به نوشتن نشان داد.

    آذر‌یزدی سال 1343 از سازمان یونسکو جایزه‌ای دریافت کرد و سال 1345 نیز دو کتابش به عنوان آثار برگزیده کتاب کودک انتخاب شد.

    پس از انقلاب هم چهره ماندگار شد و محفل‌ها و انجمن‌های مختلف برای او بزرگداشت‌های متعدد برپا کردند.

     وی در 18 تیر ماه 1388 در سن 87 سالگی در بیمارستان آتیه تهران درگذشت.

 
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان یزد برگزار می‌کند:
 

پنجمین یادمان پیر نیک‌اندیش ادبیات کودک و نوجوان، مهدی آذر یزدی با عنوان «یاد آذر»، در محل مجتمع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان یزد برگزار می‌شود.

 

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، مدیرکل کانون استان یزد با اعلام این خبر گفت: پنجمین یادمان استاد مهدی آذریزدی، هم‌زمان با پنجمین سال‌‌گرد وفات این بزرگ‌مرد با هدف پاس‌داشت سال‌ها تلاش خالصانه‌ی وی در زمینه‌ی ادبیات کودک و نوجوان، در سالن آمفی‌تئاتر مجتمع فرهنگی‌هنری کانون استان یزد برگزار خواهد شد.
عباسعلی دانافر با بیان این‌که مسوولان کانون استان یزد، برنامه‌ ویژه‌ای برای آیین "یاد آذر" تدارک دیده‌اند، افزود: در این ویژه‌برنامه، مسوولان و صاحب‌نظران فرهنگی و ادبی استان و علاقه‌مندان به آثار وی در کنار کودکان و نوجوانان به‌عنوان مخاطبان خاص آذر حضور خواهند داشت.
وی یادآور شد: استاد مهدی آذریزدی را به قطع می‌توان بنیان‌گذار ادبیات حرفه‌ای کودک و نوجوان در ایران دانست. شاید بتوان گفت، مجموعه‌ی "قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب"، آغازگر ورود جدی به عرصه ادبیات کودک است. وی کسی بود که ضرورت پرداختن تخصصی به ادبیات کودک و نوجوان را احساس کرد. این در حالی است که تا پیش از تلاش‌های استاد مهدی آذر یزدی در این عرصه، به ادبیات کودک و نوجوان، به شکلی کاملا ذوقی و متفرقه پرداخته می‌شد.
ویژه‌برنامه "یاد آذر"، ساعت 10 تا 12 صبح روز هجدهم تیرماه در محل مجتمع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان یزد واقع در بلوار امیرکبیر برگزار می‌شود.

=======

ماخذ: یزد فردا

 

 

     روزها و ماه ها از پی هم می گذرد،امّا داغ آن دو جوان مهربان و نجیب در دل ما هنوز تازه است و چگونه از یاد ببریم آن نگاه پر مهرشان را که برسینۀ ما نقش بسته و تا ابد از سینه ستردنی نیست.

     پنج سال از سیزدهم سوزان تیرماه 1388 می گذرد که آن دوعزیز سفر کرده : نیما مسرّت و همسر باوفایش وحیدۀ مهرافزا در کنار هم به آسمان ها پرکشیدند.

      امسال نیز چونان سال های گذشته بنای آن داریم که برای شادی روح و آمرزش روان آن دو عزیز،هزینه های آیین سوکواری را به آزادی زندانیانی اختصاص دهیم که خانواده هایی چشم براه دیدارشان هستند.ازاینرو با هماهنگی ستاد دیه شهرستان یزد،مبلغ محاسبه شده به حساب جاری آن ستاد واریز شد . باشد که بر اثر این اقدام خرسندانه،روان آمرزی آنان را از در گاه ایزد یگانه خواستار شویم .

    ازینرو عصر پنج شنبه 19 تیر ساعت 6در قطعۀ مشاهیر خلدبرین گرد هم می آییم وبه یاد آن ها اشک می ریزیم  و عزاداری می کنیم.

حسین مسرّت /مرضیّۀ گلکار

 

 

    مسابقات انفرادی پینگ پنگ شهر یزد یاد وارۀ زنده یاد نیما مسرّت ،بازیکن پینگ پنگ استان یزد در   در سالن شهید مدیری ورزشگاه شهید نصیری یزد برگزار می شود.

    علاقمندان می توانند به هیئت پینگ پنگ یزد و آقایان گوهرشاد و  مهدی تجمّلیان تماس بگیرند.

   اطّلاعات تکمیلی بعدا اعلام می شود.

 

دبیر اجرایی جایزه آذریزدی از برگزاری جایزه این نویسنده شهیر یزدی خبرداد.

علی دهقانی گفت:به همت موسسه فرهنگی و هنری ریحانه الرسول و  دفتر مطالعات فرهنگی و موقوفات میرزا محمد کاظمینی با  پشتیبانی نماینده مردم یزد واشکذردر مجلس شورای اسلامی جایزه آذر یزدی برگزارمی شود.


وی افزود:جایزه آذریزدی به منظور ارج نهادن به استاد مهدی آذر یزدی و در راستای ایجاد فرهنگ و بستر مناسب برای توجه به آثار آذر يزدی كه يك استمرارفرهنگی بين نسل ها ايجاد كرده است برپا خواهد شد.


دهقانی تاثیرگذاری دیدگاه اخلاقی‌ درجامعه کودک و نوجوان و فرهنگ كتابخوانی، آشنا کردن مردم با دنیای کودک ، استفاده از استعدادها و نخبگان فرهنگی و هنری واهتمام به ادبيات كودك را ازدیگر اهداف برگزاری این مراسم اعلام کرد.


دبیر اجرایی جایزه آذریزدی اظهارداشت:این جایزه با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حمایت وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی است.
وی در بخش دیگر اهم برنامه های دبیرخانه جایزه آذریزدی را رونمایی از نشان آذر یزدی و رو نمایی از پوستر جایزه آذر یزدی اعلام کرد.
دهقانی درپایان گفت:برنامه و زمان دقیق برگزاری این برنامه اعلام می گردد.

ماخذ :یزد فردا

 
 
 
 

شست هم‌اندیشی همایش ملی بزرگداشت استاد مهدی آذر یزدی پدر ادبیات کودک و نوجوان ایران با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی در بنیاد نحبگان یزد برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) – منطقه يزد، دکتر "قاسم امیریان" رییس بنیاد نخبگان استان یزد در تبیین اهداف این نشست، اظهار کرد: با توجه به پایین بودن سرانه مطالعه جوانان و نوجوانان کشور و نظر به الگو سازی استاد آذر یزدی، بر آن شدیم تا در قالب همایش پاسداشت آذر یزدی با برنامه‎هایی از جمله برگزاری مسابقه به ترویج فرهنگ کتابخوانی بین آحاد جامعه خصوصاً جوانان و نوجوانان اقدام کنیم و این نشست نیز به منظور هم اندیشی برای برگزاری هر بهتر این رویداد ملی است.

"غلامرضا محمدی" مشاور فرهنگی استاندار نیز عنوان کرد: نخبگان هنری خصوصاً شاعران و داستان سرایان یزدی باید تکریم شوند و از ظرفیت آنان در بنیاد نخبگان استان یزد استفاده شود.

وی افزود: همچنین شناسایی استعدادهای یزدی و حفظ و نگهداری آنان باید مد نظر قرار گیرد و تعامل بین نخبگان یزدی و چهره‎های درخشان کشوری نیز وجود داشته باشد.


ادامه مطلب |  

طنزی از:حسین مسرّت

     گوش انسان را چندین فایدت حاصل است که برخی به وصف ناید ، آنچه در وصف آید بر دو قسم باشد ؛ مادّی و معنوی.

قسم یک: فواید مادّی

     نخست :از برای گذاشتن ستون های عینک باشد.

    دویم :آنکه نجّاران بر صدر آن قلم و اهل دود سیگار گذارند.

    سیم :وسیلۀ تنبیه باشد که برخی از آموزگاران جهت تنبیه دانش آموزان تنبل آن را گرفته ، کشانده ، با لگد همراه نموده ، به بیرون از کلاس پرتاب کنند و برخی دیگر با گذاشتن سنگ ریزه و مالش دادنش ، چنانکه گویا هرچه بر مالش و رانش آن بیفزایند شاگرد متنبه تر خواهد شد . هذاالبیت:

    وگرنه چنانت دهم گوش پیچ

   تو دانی که هیچی و کمتر زهیچ

 

ادامه مطلب |  

نگارش : حسين مسرّت

نگارش : ابوالفتوح منتجب الدّين اسعد عجلي.

تاريخ كتابت : سنة 6 ق.

كاتب : مؤلّف.

موضوع : تفسير قرآن كريم.

آغاز موجود : من وجب عليه و قصر فقد دخل ايمانه نقصان .

انجام موجود : واتّقوا يوماً ترجعون فيه الي الله.

220برگ، نسخ تحريري، شمارة 2799. جلد مقوّايي تيماج دار، قطع 17*5/20 س م.

 

       تفاسير قرآن كريم را به دو دستة كلّي تفاسير اهل شيعه و اهل سنّت تقسيم مي كنند. يكي از تفسيرهاي كهن قرآن اهل سنّت، نوشتة ابوالفتوح منتجب الدّين اسعدبن ابي الفضايل بن خلف عجلي اصفهاني(515-600ق) فقيه، محدّث و واعظ صوفّي المشرب و شافعي المذهب، سنة ششم قمري به نام تفسير الموجز يا الموجز است كه يگانه نسخة خطي آن در جهان به خطّ نسخ تحريري نويسنده در كتابخانة وزيري يزد به شمارة عمومي147072 عمومي و قفسة 2799 قرار دارد.

ادامه مطلب |  

 ؛ مصحح: حسین مسرّت، علی اکبر شیر سلیمیان

متن زیر رساله ای است کوچک در احکام سر تراشیدن منسوب به سلمان فارسی که نسخه آن در بین مجموعه خطّی کتابخانه میرزا محمد کاظمینی در یزد به شماره 229 نگهداری می‌شود.

نه هر که آینه سازد سکندری داند                 نه هر که سر بتراشد قلندری داند

حافظ

در باب احکام و فنّ سر تراشیدن که هم در نزد علما و هم در نزد عرفای اسلامی مقامی بس رفیع دارد، تاکنون کتاب یا جزوه مستقلّی نوشته نشده است و آنچه در دست است و از فحوای فهرست های نسخه های خطّی کتابخانه های ایران یافت می شود، چند رساله است که در بین جنگ های خطّی وجود دارد و دیگر بهره هایی است که ضمن برخی رساله ها و کتاب ها دیده می شود.

ادامه مطلب |  

طنزی از:حسین مسرّت

    زمین های چمن یزد که اصطلاحاً بدان « پارک» می گویند دارای فواید بی شماری است که برخی از آن ها قابل تصوّر نیست. عجالتاًبه چند فایده آن اشاره می شود:

1 – برای رفاه خانواده ها وگرم شدن کانون خانوادگی سعی شده است فقط عصرها ، آن هم همزمان با خنک شدن هوا قابل استفاده باشد، این اقدام گامی مهم در جهت هماهنگی با محیط زیست است ( زیرا هوای درون و برون پارک تفاوتی ندارد)پیش تر در گرمترین روز تابستان نیز می شد از پارک بهره گرفت ، امّا با تمهیدات جدید چنین امکانی میسر نیست.

2 – به تقلید از شهرهای سرسبز و پردرختی چون : اصفهان ، تهران و شیراز و برای کاستن از حجم دی اکسید هوا به هنگام شب ، 90درصد درختان پارک ها قطع و به جای آن چمن کاشته شده است. با این اقدام هم از اشغال فضا و سایه گستری جلو گیری شده ،هم روزها اکسیژن اضافی وارد فضا نشده و هم زحمت رفتگران برای جمع آوری برگ ها در پاییز کمتر شده است.

ادامه مطلب |  

     برگزاری کارگاه «تاریخ مکتوب، خاطره‌نویسی و تاریخ شفاهی» همراه با «شازده حمام» صفحه نخست شماره 161 کارگاه تخصصی «تاریخ مکتوب، خاطره‌نویسی و تاریخ شفاهی» به کوشش انجمن ایرانی تاریخ در سازمان اسناد کتابخانه ملی برگزار می‌شود. مطالعه کتاب «شازده حمام» برای شرکت در این کارگاه تخصصی الزامی است.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) کارگاه تخصصی «تاریخ مکتوب، خاطره‌نویسی و تاریخ شفاهی» چهارشنبه 21 خرداد با حضور دکتر افسانه نجم‌آبادی، پژوهشگر و استاد دانشگاه هاروارد و محمدحسین پاپلی‌یزدی، نویسنده کتاب «شازده حمام» در سازمان اسناد کتابخانه ملی برگزار می‌شود. بر اساس این فراخوان از شرکت‌کنندگان خواسته شده تا برای آشنایی مقدماتی با مباحث مطرح در این کارگاه کتاب دو جلدی «خاطرات شازده حمام» اثر دکتر محمدحسین پاپلی‌یزدی را تا زمان برگزاری آن مطالعه کنند.IB

ادامه مطلب |  

نگارش : حسين مسرّت

 

نويسنده : آقا ميرزا محمّد رضوي (نوّاب وكيل التوليّه)

تاريخ نگارش : ؟

آغاز : بسمله حمدله . . . بندة نگارنده در شب 18 صفر 1279 متولّد شده . . .

انجام : مادّه تاريخ فوت مرحمت شان نوّاب وكيل :

سال فوتش را چه خواهي بگويد هوشمند                                     در گلستان ارم ارواح نوّاب وكيل

نستعليق شكسته مؤلّف، 592 برگ، جلد مقوّايي، تيماج زرد، اهدايي نوّاب ميرزاسيدحسن رضوي است شمارة عمومي 5020.

       يگانه نسخة خطّي اين كتاب تاريخي كه تا اندازه اي گوياي تاريخ يزد در دوره هاي : قاجار، مشروطه و آغاز پهلوي اوّل است، به شمارة 22 در كتابخانة وزيري يزد قرار دارد، (شيرواني، ج1، ص36 ) و چنانكه نويسنده گفته است : اين كتاب نيز برگزيده اي از كتاب ديگري بوده است كه از آن كتاب فعلاً نشاني نيست.

ادامه مطلب |  

طنزی از :حسین مسرّت

    حقیر سراپا تقصیر تا همین چند وقت پیش ، از فواید عدیدۀ تلفن کاملاً بی اطّلاع بودم تا اینکه روزی گذرم به بازار افتاد ؛ هنوز خودم را درست و حسابی درون مغازۀ لوازم خانگی جا نداده بودم که تلفن زنگ زد و صاحب مغازه با عجله گوشی را قاپید:

    سلام ،سلام آقای نادری عزیز، چه عجب یادی از ما کردید؟! تازه چه خبر ... آهان الآن می فرستم باربری بگیره . شمارۀ بارنومه چنده... بله ،بله ،باشه ،حتمآً.

  ( پس از مکثی طولانی)

   امّا آقای نادری ،دیروز که تلفنی فرمودید 850 تومن ، آخه قرارمون همون بود، هنوز که 12 ساعت هم نگذشته ، حالا شما با همون قیمت حساب کنید، پولش را امروز حواله می کنم ، عزّت زیاد، خداحافظ.

تلفن قطع شد و فروشنده با قیافه ای به ظاهر خوشرو با لبخندی مصنوعی رو به من کرد و گفت:

آقا بفرمایید ،امری داشتید؟

بله ، قصد خرید ماشین لباسشویی دارم.

استدعا می کنم ،کدوم را می خواستین؟

اون سفیده ،تقریبا قیمتش خوبه.

     امّا اون قیمت قبلی است.مگه خودتون اینجا نبودید ، کلّی با تاجر تهرون حرف زدیم ،950 تومن برام تموم شده ، باربری و حمّالی و انبار داری و حواله و مالیات و اجاره و هزار چیز دیگر به کنار .الان هم کمتر یک تومن نمی فروشم.

آخه آقا خودتون قیمت زدید.

آخه نداره، اون یکی را نمونه گذاشتم پشت شیشه، فروشی هم نیست .شما فردا تشریف بیاورید ،در خدمتم.

آب دهان را فرو دادم و خداحافظی کردم. فاتحه ای برای روح گراهام بل فرستادم و از نادانی خود نسبت به فواید و محاسن این دستگاه مهمّ ارتباطی افسوس خوردم.

 

گزارش : حسین مسرّت

     شال و کلاه کردیم و به همراه علی آقا زهرایی به سوی کهن دیار میبد رخت بربستیم .پای در دانشگاه نوبنیاد آیت الله حایری میبد نهادیم .دانشجویان خوشرو ایران شناسی به پیشوازمان آمدند. در راهرو ورودی ،نمایشگاه خوبی از صنایع دستی و خوارکی های شهر خود فراهم کرده بودند وآن گاه نمایشگاه خوشنویسی از کشف الاسرار که همزمان با این همایش ،یاد میبدی نویسنده تفسیر گرانسنگ کشف الاسرار و عدة الابرار هم گرامی داشته می شد ،در پیش رو بود. برنامه با اجرای خوب حمیدرضا امیری که هم دانشجوی ارشد ایرانشناسی این دانشگاه بود وهم مجری توانمند سیمای مرکز یزد ، آغاز شد.

   

ادامه مطلب |  

نوشته: حسین مسرّت

حمد، ثنا و ذکر خداوند در شاهنامه؛ به کوشش: محمّد حسین پاپلی یزدی ، مشهد: پاپلی ، 1386، وزیری ، 323ص.

     کتاب سترگ شاهنامه ،اثر ماندگار سخنور بزرگ زبان فارسی ، ابوالقاسم فردوسی که از پس سال های حادثه خیز در تاریخ ایران به یادگار مانده است، در دردیف آثار جاویدان ادبیّات جهان قرار دارد.در ارجمندی این کتاب مانا سخن بسیار گفته اند و برو بوم دانش همه رفته اند.بی گمان آنچه این کتاب را بر تارک ادبیّات فارسی نشانده است ، یکی هوشمندی سراینده اش بوده و دیگری بازتاب رادمردی و نیک مردی انسان هایی که نام ایران را بلند آوازه کرده اند. از این روی در این یک سدۀ گذشته صدها پژوهش بنیادی در زمینۀ شاهنامه انجام شده که همه استوار و در خور است و هنوز هزار بادۀ ناخورده در رگ تاک است.

ادامه مطلب |  

 

      یزد دیرپای که در همۀ دوران های تاریخ ایران نمودی چشمگیر و برجسته دارد و در دل خود سنگ نگاره های 12هزارساله و ده ها بنای ارزشمند تاریخی نهفته دارد .افزون برهمۀ نشانه هایی که بر ماندگاری آن در تاریخ پرفراز و نشیب ایران راهنمایی می کند، دارای آبادی ها ،روستا ها و شهرهایی است که نام هایی باستانی بر خود دارند .نام هایی که بسیاری از پژوهشگران تاریخی و باستانی و زبانشناسی هنوز نتوانسته اند برابر نهادی پارسی و یا امروزی برای آن بیابند .

ادامه مطلب |  
و عشق آغاز همه خوبی هاست

و عشق آغاز همه زیبایی هاست

بگذار با عشق آغاز شود

صبح امیدی که بارقه آن دیری است

در آسمان تیره دل ها دمیده است

حسین مسرّت

بهمن1384

 

 

      یزد دیرپای که در همۀ دوران های تاریخ ایران نمودی چشمگیر و برجسته دارد و در دل خود سنگ نگاره های 12هزارساله و ده ها بنای ارزشمند تاریخی نهفته دارد .افزون برهمۀ نشانه هایی که بر ماندگاری آن در تاریخ پرفراز و نشیب ایران راهنمایی می کند، دارای آبادی ها ،روستا ها و شهرهایی است که نام هایی باستانی بر خود دارند .نام هایی که بسیاری از پژوهشگران تاریخی و باستانی و زبانشناسی هنوز نتوانسته اند برابر نهادی پارسی و یا امروزی برای آن بیابند .

 

ادامه مطلب |  
چنین گفت پیر هرات

کتاب «چنین گفت پیر هرات» شامل مناجات‌نامه، گفتارها، مقولات و رباعیات خواجه عبدالله انصاری به کوشش توفیق ه. سبحانی منتشر شد.

در معرفی این کتاب عنوان شده است: خواجه عبدالله انصاری یک عارف و صوفی شاعر بود. نیایش‌ها و مناجات‌های او که به نثر مسجع و آهنگین نوشته شده، زبان حال یک عاشق دلسوخته و امیدوار است. مورخان و ادیبان بر این باورند که تا زمان خواجه عبدالله، چنین نثر و زبانی سابقه نداشته و نوشته نشده بود، از این‌رو «مناجات‌نامه» او را یکی از شاهکارهای ادبیات عارفانه ایران می‌دانند که در سادگی و شیوایی نظیر نداشته است.

کتابی که به سعی دکتر توفیق سبحانی آماده شده، سخنانی از خواجه عبدالله انصاری هروی است که از 10 جلد «کشف‌الاسرار و عده الابرار» تألیف رشیدالدین میبدی به تصحیح زنده‌یاد علی‌اصغر حکمت استخراج شده است.

وجود سجع‌ها و قرینه‌ها در این سخنان، مناجات‌ها را تا حد یک شعر تمام‌عیار بالا می‌برد. بیشتر بندهای مسجع مناجات‌های او دارای وزن عروضی است و بندهای دیگر نیز با اندک تصرفی می‌تواند به مصرع و بیتی با وزن درست تبدیل شود.

فهرست آیات، احادیث و عبارات عربی، شعرهای فارسی و عربی، رباعیات، واژه‌ها، نمایه و مآخذ نیز در پایان کتاب «چنین گفت پیر هرات» آمده است.

این کتاب در 255 صفحه با شمارگان 1100 نسخه و جلد گالینگور از سوی بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه منتشر شده است.

دایره المعارف بزرگ اسلامی

 

بخوان ،بخوان

به نام عشق بخوان

که زیباترین سرود آفرینش است

بخوان ،بخوان

به نام مهر بخوان

که گویاترین ترانۀ هستی است

آن روز که بر لبانت نام مقدّس عشق ترنّم داشت

تو در گوش باد چه گفتی؟

که سال هاست نسیم ،بوی عطر تو را دارد

و بر لبان چکاوکان عاشق ،نام تو زمزمه می شود

                          حسین مسرّت

زمستان۱۳۸۳

 


دکتر محمدعلی اسلامی‌ندوشن، نویسنده و پژوهشگر برجسته کشورمان فردا جمعه 19اردیبهشت برای تدریس عازم کانادا خواهد شد. او در این‌باره به «شرق» می‌گوید: «من و همسرم شیرین بیانی مهرماه به کشور باز خواهیم گشت. در این سفر هم مانند سفرهای قبلی به کانادا به تدریس درس‌های ادبی در انجمن ایرانیان کانادا، دانشگاه‌های این کشور و سخنرانی‌هایی در کنفرانس‌های علمی خواهم پرداخت.» این روزها آخرین اثر دکتر ندوشن «شهرزاد قصه‌گو» توسط شرکت سهامی انتشار به چاپ رسیده و به زودی مجموعه‌ای از مقالات در نقد و بررسی آثارش منتشر خواهد شد.

 
یزد دیرپای که در همۀ دوران های تاریخ ایران نمودی چشمگیر و برجسته دارد و در دل خود سنگ نگاره های 12هزارساله و ده ها بنای ارزشمند تاریخی نهفته دارد .افزون برهمۀ نشانه هایی که بر ماندگاری آن در تاریخ پرفراز و نشیب ایران راهنمایی می کند، دارای آبادی ها ،روستا ها و شهرهایی است که نام هایی باستانی بر خود دارند .نام هایی که بسیاری از پژوهشگران تاریخی و باستانی و زبانشناسی هنوز نتوانسته اند برابر نهادی پارسی و یا امروزی برای آن بیابند .

ادامه مطلب |  


      یزد دیرپای که در همۀ دوران های تاریخ ایران نمودی چشمگیر و برجسته دارد و در دل خود سنگ نگاره های 12هزارساله و ده ها بنای ارزشمند تاریخی نهفته دارد .افزون برهمۀ نشانه هایی که بر ماندگاری آن در تاریخ پرفراز و نشیب ایران راهنمایی می کند، دارای آبادی ها ،روستا ها و شهرهایی است که نام هایی باستانی بر خود دارند .نام هایی که بسیاری از پژوهشگران تاریخی و باستانی و زبانشناسی هنوز نتوانسته اند برابر نهادی پارسی و یا امروزی برای آن بیابند .


  

ادامه مطلب |  

     نگارش : حسین مسرّت

یزد دیرپای که در همۀ دوران های تاریخ ایران نمودی چشمگیر و برجسته دارد و در دل خود سنگ نگاره های 12هزارساله و ده ها بنای ارزشمند تاریخی نهفته دارد .افزون برهمۀ نشانه هایی که بر ماندگاری آن در تاریخ پرفراز و نشیب ایران راهنمایی می کند، دارای آبادی ها ،روستا ها و شهرهایی است که نام هایی باستانی بر خود دارند .نام هایی که بسیاری از پژوهشگران تاریخی و باستانی و زبانشناسی هنوز نتوانسته اند برابر نهادی پارسی و یا امروزی برای آن بیابند .

    نگارندۀ این سطور چند سالی است بسیاری از همشهریان خود را که دنبال نامی برای بنگاه های اقتصادی، بازرگانی ،فرهنگی، هنری و یا ادبی هستند به گذاشتن این نام ها راهنمایی می کند که نخستین آن ،«مهرپادین» بود که اکنون دوبنگاه بدین نام در یزد شهره شده اند .برای دوستی نام زیبای «هدش» را پیشنهاد داد که نام کاخ تابستانی پادشاهان دوران باستانی بوده است و نیز نام بخشی از کاخی در تخت جمشید و از این دست در دیار یزد فراوان است که نگارنده برمبنای کتاب فرهنگ آبادی های استان یزد ( نشر سازمان برنامه و بودجه استان یزد،چاپ 1364) این نام  های زیبا را شناسایی کرده است و به دید خوانندگان می رساند.(یاد آوری اینکه : آن زمان یزد، دارای 5 شهرستان بود واز زمان چاپ کتاب نامبرده تاکنون دگرگونی های در بخش بندی شهرستان ها و وابستگی آبادی ها و... رخ داده است..نیز این کتاب تاکنون ویرایش و تجدید چاپ نشده است.)

ادامه مطلب |  
                                                                                                                                    نگارش:حسين مسرّت

 

المختارات من الرّسائل

شمارة نسخة : 3907.

گردآورنده : ؟

سال نگارش : 17 محرّم 693 ق.

كاتب : محمودبن بختيار اتابكي.

آغاز : بسمله، ربّ تمم، حمدله، حمد و سپاس خداوندي را كه تأثير تقديرش محتاج تمكين گمان نگردد.

انجام : الحمدلله علي التّوفيق و صلواتيه في خلقه محمّد و آله و عترته الطّاهرين.

نسخ ، عنوان و نشانه ها به شنگرف، كاغذ سمرقندي، 155برگ ، شمارة عمومي 18103.

       المختارات من الرّسائل، مجموعه اي از منشآت، فرمان ها ، احكام ديواني ، شرعي و عرفي از سده هاي پنجم تا هفتم قمري است كه به خط و گويا به كوشش محمودبن بختيار اتابكي گردآوري شده است( افشار، ديباچه، چاپ عكسي، ص 29 و 43 ) اين مجموعة نفيس ادبي كه بازمانده از تاراج مغول است، و كتاب هايي از اين دست كه شوربختانه در كتابخانه هاي ايران بسيار كم اند. بايد بسيار نازنين باشد كه از دستبرد روزگار و مردم روزگار و گزمه هاي يورشگر به سلامت جسته است.

ادامه مطلب |  

   حسین مسرّت

یزد دیرپای که در همۀ دوران های تاریخ ایران نمودی چشمگیر و برجسته دارد و در دل خود سنگ نگاره های 12هزارساله و ده ها بنای ارزشمند تاریخی نهفته دارد .افزون برهمۀ نشانه هایی که بر ماندگاری آن در تاریخ پرفراز و نشیب ایران راهنمایی می کند، دارای آبادی ها ،روستا ها و شهرهایی است که نام هایی باستانی بر خود دارند .نام هایی که بسیاری از پژوهشگران تاریخی و باستانی و زبانشناسی هنوز نتوانسته اند برابر نهادی پارسی و یا امروزی برای آن بیابند

ادامه مطلب |  

جامع[ الافتراق و الاتّفاق]  لصنعة الترياق لوجود . . .                                                                                                    نگارش: حسین مسرّت      

مؤلّف : نورالدّين ابوالحسن علي بن عبدالعظيم انصاري متطبب.

تأليف : دهة سوم محرّم 669 ق.

          از مهمترين كتاب هاي خطّي در زمينة ترياق و خواص پزشكي و پادزهري بوده كه تاكنون چاپ و منتشر نشده است. اين كتاب در كتابخانه هاي مختلف ايران و جهان به نام هاي گوناگون آمده است. كه عبارتند از : الاتفّاق و الافتراق لصنعة الترياق(كتابخانة ملّي ايران)، الجامع لصنعة الترياق (كتابخانة وزيري يزد)، صنعة الترياق الكبير المعروف بالفاروق طب (كتابخانة مركزي دانشگاه تهران، ش 1987)، ترياق فاروق (كتابخانة آستان قدس رضوي)، الافتراق و الاتّفاق(كتابخانة مركزي دانشگاه تهران ش 5/1129)، جامع الافتراق و الاتّفاق لصناعة الترياق( ملك فيصل رياض + برنستون آمريكا) و بدين دليل كه برخي نسخه ها مقدّمه و فهرست را ندارند، نام كتاب را از باب نخست برگرفته اند، نام ناقص نسخة وزيري يزد : جامع . . . لصنعة الترياق لوجود . . . است كه در آغاز نسخه با افتادگي آمده است و نام نسخة كتابخانه ملّي در صفحة نخست درج شده است. به هر روي كتاب نامبرده كه به زبان عربي بوده، حاوي موضوعات سودمندي در زمينه هاي : سم شناسي، پزشكي سنّتي، پزشكي اسلامي، پزشكي باستاني، داروسازي، گياهان دارويي، داروشناسي، ادويه ها و خواص درماني، بهداشت شخصي و درمان بيماري هاست .

ادامه مطلب |  

  حسین مسرّت

یزد دیرپای که در همۀ دوران های تاریخ ایران نمودی چشمگیر و برجسته دارد و در دل خود سنگ نگاره های 12هزارساله و ده ها بنای ارزشمند تاریخی نهفته دارد .افزون برهمۀ نشانه هایی که بر ماندگاری آن در تاریخ پرفراز و نشیب ایران راهنمایی می کند، دارای آبادی ها ،روستا ها و شهرهایی است که نام هایی باستانی بر خود دارند .نام هایی که بسیاری از پژوهشگران تاریخی و باستانی و زبانشناسی هنوز نتوانسته اند برابر نهادی پارسی و یا امروزی برای آن بیابند .

ادامه مطلب |  
                                                                                                                                                                                            نگارش : حسين مسرّت

 

         كهن ترين نسخة تاريخدار كتابخانة وزيري يزد، نزهة الانفس و روضة المجلس، نوشتة ابوسعيد محمّدبن عليّ بن عبدالله العراقي(468-561ق) معروف به «ابن حمدان» است كه به تاريخ 590ق يعني 29 سال پس از درگذشت نويسنده، كتابت شده است، اين كتاب در زمينة ادبيّات عرب و ويژة تاريخ و نقد امثال عربي است به گفتة دكتر رمضان بهداد : « تا آنجا كه نگارنده مطلّع است، كسي غير از او كتابي در زمينة لحن در امثال عربي تأليف نكرده است و تأليف او در موضوع خود يگانه و بي نظير و جايش در ميان كتاب هاي انتشار يافتة ادبيّات عربي، خالي است»(ديباچة كتاب چاپي)

ادامه مطلب |  

دكتر محمدعلی اسلامی ندوشن

با خواندن كتاب «جنگ سرد نوین» به یاد مقاله‌ای افتادم كه درست پنجاه و نه سال پیش تحت عنوان «هلن زرین بدن امروز» نوشته بودم.1 این عنوان را از این جهت گذاردم كه جنگ «تروا» موضوع حماسه «ایلیاد» هُمر بر سر هلن زرین موی درگرفت، و اكنون نیز دنیای معاصر در آستانه جنگی بر سر طلاهای دنیاست؛ یعنی ثروت جهان. نیم قرن پیش آنچه در مقاله من به صورت كلی گفته شده بود، اینك در كتاب مستدل و معتبری، با رقم و آمار، تأیید آن را می‌یابم.

ادامه مطلب |  


نشست علمی یادروز سعدی، به سنت هر ساله و با حضور سعدی پژوهان درمرکز اسناد و کتابخانه ملی استان فارس برگزار شد.

دکتر اصغر دادبه از سخنران این نشست به  نوآوری سعدی اشاره کرد و گفت: سعدي به نوعي ادب و حكمت را از آسمان فرو داده و در خانه دل ها جای داد كه كه اين نوآوري است. افراط و تفريط يا دو سويه بودن قصه عشق يا مجاز و حقيقت در سعدي نوآور و هميشه مانا است. 

وی توضیح داد : مسئله شعر و عشق، يا در سوي مجاز حركت مي كرد يا در سوي حقيقت که در این بین چيزهايي هم گم مي شد ؛ يكسره دل بستن به عشق مجازي و توصيف هاي طبيعت گرانه كه در نوع خود ارجمند است يا يكسره بريدن از زندگي و دل به آسمان بستن، هر دو گسستگي در آنچه كه نياز انسان است را پديد مي آورد. سعدی اما پيوندی را برقرار كرد که نه از مجاز غافل ماند و نه از حقيقت. اين مرد بزرگ چنان از روزگار خود پيش است كه گاهي حتي از روزگار ما نيز پيش است.

وی به سنت ها در آثار سعدی پرداخت و ادامه داد: حرف هاي سعدي همه حرف هاي شگفت انگيز و بديعی است اما به قول ملاصدرا ، تكرارها موجب مي شود كه گاهي آنها را عادي بيانگاريم. از این بابت خيلی وقت ها معلوم نيست آنچه كه نو است خيلي بهتر از سنتي است. در واقع بسياري از سنت ها از هر مدرني نو،كاراتر و موثرتر و همچنین متناسب با محيطي است كه در آن زندگي مي كنيم.
وی تاکید کرد: در بنايي كه بخواهند آن را به زمين بزنند، ستون هاي اصلي آن را مي زنند اكنون نيز مي خواهند سعدي، فردوسي و ... را به بهانه كهنگي بزنند.
سعدی میانه رو است
 
این استاد دانشگاه به نگاه انسان دوستانه سعدی به انسان پرداخت و اضافه کرد: سعدی نگاه مودت آمیز به انسان دارد و اين مسئله چنان پيش مي رود و اين محبت به كل هستي سرايت پيدامي كند که به عشق عرفاني تبديل مي شود؛ به صورتی که در شعر در آن نفس كه بميرم در آرزوي تو باشم/ بدان اميد دهم جان تماشا می شود. 
دادبه افزود: عشق سوزان نتيجه اشتياق است و اشتياق نتيجه هجران؛ وقتي هجران نباشد طبيعي است كه اشتياقي در كار نيست و آن عشق سوزان بايد جاي خود را به امري بدهد كه به درد زندگي عملي ميخورد. سعدي هم مي گويد بايد به تفاهم رسيد و آن سوزندگي ناشي از هجران ديگر نمي تواند وجود داشته باشد.
وی بیان کرد: اين همان نگاه با احساس است که سعدی همان نگاه عاشقانه و محبت آميز را به كل هستي دارد و در قصيده ها توصيه هايي كه به جباران تاريخ مي كند كه دست از ستمگيری برداريد.
 
این استاد ادبیات پایان داد: در نتيجه يكپارچگي در حركت عاشقانه سعدي مي بينيم كه انتزاعي و يك سويه نيست و فقط به زمين يا فقط به آسمان نمي چسبد؛ ميانه اين دو را مي بيند و يك زندگي مودت آميز در آرمان شهر بوستان تحقق پيدا مي كند.
 

دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن

 

 

كه می‌بینم كه این دشت مشوش چرا گاهی ندارد خرم و خوش

(حافظ)

پرسش این است كه: جهان امروز چه پیامی با خود دارد، چه چشم‌اندازی در برابر می‌نهد؟ اكنون كه به اوج اقتدار علمی خود رسیده است، به سوی چه آینده‌ای روان است؟ آنچه در برابر چشم است، در كنار پیشرفت‌ها، یك سلسله تعارضها روی می‌نماید.

هر اقدام چاره‌جویانه می‌تواند تأثیر معارض خود را دربر داشته باشد؛ برای مثال: تعدیل جمعیت كه چاره‌ناپذیر است، پیری نسلها را موجب می‌گردد و بر اثر آن جامعه به فرسودگی روی می‌برد، شیوع دستگاههای خودكار (اتوماسیون)، نیاز به كارگر كمتر و افزایش بی‌كاری را پیش می‌آورد. همچنین تكیه بر كاركرد ابزار، پویایی فكر را كاهش می‌دهد. ترك روستاها و روی آوردن به شهرها، نشانه پیشرفت تمدن است، ولی در مقابل، تراكم جمعیت در شهر، دوری از طبیعت را با خود همراه دارد.

ادامه مطلب |  

ين‌ سالها برخي‌ از محققان‌ در سخنان‌ و نوشته‌هايشان‌، از اصطلاح‌ «زيبايي‌شناسي‌ سخن‌پارسي‌» استفاده‌ كرده‌اند و مي‌كنند. مرادشان‌ از زيبايي‌شناسي‌ سخن‌ پارسي‌، تحليل‌ شعر فارسي‌ از ديدگاه ‌بديعي‌ و بياني‌ و به‌ طور كلي‌ از ديدگاه‌ بلاغي‌ است‌. از اين‌ ديدگاه‌ بازشناسي‌ و بيان‌ اين‌ معنا كه‌ في‌المثل‌ «عهد» در مصراع‌ دوم‌ اين‌ بيت‌ حافظ‌:

دي‌ مي‌شد و گفتم:‌ صنما عهد به‌ جا آر

گفتا: غلطي‌ خواجه‌، در اين‌ عهد وفانيست‌

موهّم‌ دو معناست‌: 1) روزگار، 2) پيمان‌ نكورويان‌، تحليل‌ زيبايي‌شناختي‌ بيت‌ يا نگرش‌ بر بيت‌ از ديدگاه‌زيبايي‌شناسي‌ است‌. همچنين‌ تحليل زيبايي‌شناختي‌ و نگرش‌ از ديدگاه‌ زيبايي‌شناسي‌ است‌ توضيح‌ اين ‌معنا كه‌ حافظ‌ از يك‌ سو و در يك‌ معنا اشاره‌ كرده‌ است،‌ به‌ سخن‌ هميشگي‌ شاعرانه‌ مبني‌ بر بي‌وفايي‌زيبارويان‌، نازنكويان‌ و نياز دلدادگان‌ و از سوي‌ ديگر و در معناي‌ ديگر (= روزگار) به‌ نقدي‌ اجتماعي‌ و اخلاقي‌پرداخته‌ و كوشيده‌ است‌ تا از زبان‌ صنمي‌ عهدشكن‌ از تنزلي‌ اخلاقي‌، كه‌ همانا فراموشي‌ فضيلت‌ وفا و ازدست‌ نهادن‌ اين‌ فضيلت‌ است،‌ سخن‌ بگويد و بدين‌سان‌ هشداري‌ بدهد؛ چنان‌ كه‌ در بيتي‌ ديگر از يك‌ غزل‌، دردمندانه‌ از اين‌ تنزل‌ و افول‌ و انحطاط‌ سخن‌ گفته‌ است‌:

وفا مجوي‌ ز كس،‌ ور سخن‌ نمي‌شنوي‌

به‌ هرزه‌ طالب‌ سيمرغ‌ و كيميا مي‌باش‌

ادامه مطلب |  

نشست علمی بزرگداشت سعدی با حضور اصغر دادبه، میرجلال‌الدین كزازی، سیروس شمیسا، غلامرضا خاكی و خواگین رودیگز بارگاس برگزار می‌شود.

نشست بزرگداشت روز سعدی ساعت 9 صبح دوشنبه اول اردیبهشت ماه در تالار همایش‌های مركز اسناد و كتابخانه ملی استان فارس در شهر شیراز برگزار خواهد شد.

در این روز اصغر دادبه درباره «سعدی و سنت‌های پایدار انسانی–ایرانی»، میرجلال‌الدین كزازی درباره «سعدی كهن‌گرای نوآور»، سیروس شمیسا درباره «سعدی متجدد معتدل»، غلامرضا خاكی درباره «آموزه‌های سعدی در تدبیر اجتماعی» و خواگین رودیگز بارگاس مترجم اسپانیایی گلستان سعدی درباره «گلستان در دیار سروانتس و چالش‌های ترجمه» سخنرانی خواهند كرد. همچنین هم‌اندیشی و پرسش و پاسخ با حضور سعدی پژوهان و سعدی دوستان برگزار می‌شود.

 

جامع اللغات 

نگارش : حسين مسرّت 

 

        يكي ديگر از نسخه هاي نادر و منحصر بفرد در جهان كه در كتابخانة وزيري يزد قرار دارد، جامع اللغات، اثر ماندگار ملاّمحمّدجعفر ندوشني يزدي است.

        چنانكه از محتواي نوشتة پاپاني كتاب برمي آيد، اين فرهنگ به خطّ مؤلّف و نگارش 14جمادي الاوّل 1258 ق است.كتاب نامبرده در يك مقدّمه، سه مقصد و يك خاتمه بوده كه هر مقصد، در بردارندة چند بهره بوده و به قرار زير سامان يافته است :  مقصد نخست، در بيان معاني مصادر ابواب ثلاثي مجرّد،مقصد دوم، در شرح معاني مصادر ثلاثي مزيد فيه، ابواب رباعي مجرّد و رباعي مزيد، مقصد سوم در بيان معاني اسماء متمكّنة غير مصدريه و سرانجام نسخه را با يك خاتمه در توضيح معاني حروف و آنچه متضمّن معني حروف و افعال است به پايان آورده است.

ادامه مطلب |  
حسین مسرّت


     آخ ،آخ که چه حظّی داشت صبح زود که از خانه بیرون می آمدی و بوی آجر آب خورده و نم و خاک تازه و نسیم صبحگاهی به مشامت می خورد ،انگار یک پیوستگی عجیبی این خاک با تو داشت، مگر نه اینکه گفته اند: آدمی از خاک است و سرانجام خاک خواهد شد.آن گاه بود که صبح ،سرشاد و قبراق می خواستی یک روز خوب و با برکت را آغاز کنی ، به همه سلام کنی و پاسخ سلام همۀ بچه ها را بدهی.

    آیین دیر پای آب و جارو کردن در خانه ها هنوز هم در برخی کوچه های قدیمی یزد برپاست و مادران امروزی به پیروی از سنّتی که از مادران خود آموخته اند ، کوچه و در ورودی خانه را آب و جارو می کنند و هرکس حریم خانه اش را آب می پاشد و این بود که در نهایت همۀ کوچه تمیز می شد.

     زنان یزدی بر این باور بودند که اگر صبح در خانه را آب و جارو کنی، خضر پیامبر به در خانه ات می آید و قدمش خوش یمن و مبارک است. آن گاه هر حاجتی داشته باشی، برآورده می کند . این باور که ریشه در اعتقادات پاک ایرانیان داشت از سوی زرتشتیان و یهودیان یزد هم رعایت می شد و این چیزی نبود جز پایبندی مردم ایران زمین به پاکی و پاکیزگی و بهداشت روح و تن . آن وقت ها که شهرداری به معنای امروزی نبود که رفتگر داشته باشد و کوچه و خیابان را جارو کند .این وظیفه را خود مردم برعهده داشتند و چون این وظیفه را از یاد بردند ،به یکباره شهر ها آلوده گشت وهر کسی به خود حق می داد زباله اش را هرجا دلش خواست بریزد و شهرها را زشت کند واز این رو شعار: شهرما خانۀ ما باب گشت تا آن وظیفۀ از یاد رفته را یاد آوری کند.

     آخ ،آخ که چه آیین ها و سنّت های زیبایی داشتیم و یکی یکی، زندگی ماشینی و کور امروزه از یادمان می برد: دید و بازدید بزرگان و خویشان ،دستگیری از نیازمندان ،حلّ اختلاف ها با ریش سفیدی بزرگان، زندگی های شصت تا هشتاد ساله بدون طلاق ،با کم ساختن و قناعت ،جلوی بزرگترها با ادب نشستن ،کسب و روزی حلال با سود منطقی ،سلام و پیش دستی در سلام کردن،جوانمردی و لوطی گری، ناموس وناموس پرستی، احترام به بزرگترها و ریش سفیدها و وووو.

ماخذ: یزد فردا

 

حسين مسرّت

 

        تذكره اي از شعراي عصر صفوي كه زندگي  و اشعار هزار سخنور را در بردارد.محمّدطاهر نصرآبادي (ت 1027ق) اديب و شاعر عصر صفوي بين سال هاي 1083-1090 ق، به گردآوري اين تذكره همّت گماشته است. اين تذكره تاكنون با سه تصحيح از آقايان : حسن وحيد دستگردي(1317ش)،احمد مدقّق يزدي و محسن ناجي نصرآبادي(1378ش) چاپ شده است كه دو تصحيح آخري بر مبناي نسخه هاي گوناگون خطّي در كتابخانه هاي ايران و جهان صورت گرفته و داراي ديباچه هايي ارزشمند و پيوست ها و فهرست هاي سودمندي است. تذكرة نصر آبادي در بردارندة ديباچه،مقدمه،پنج صف و خاتمه است در ديباچه از تذكره هاي پيش يادي كرده است. در مقدّمه يادي از شاهان وشاهزادگان شده است و در صف هاي پنج گانه ، به ترتيب يادي از اميران ايران وهند و خوانين و ديگر ملازمان آن ها ، سادات ، نجبا، علما ، فضلا، خوشنويسان، صوفيان،سرايندگان عراق و خراسان،ميان رودان و هندوستان، اقوام كمينه و خود مؤلّف، و خاتمه دربارة تاريخ ها و لغز و معمّا از گذشتگان و متأخّران است.(آل داود، ج 2 ، ص 340).

ادامه مطلب |  


فرهنگ > ادبیات - سال ۹۲ سال از دست دادن چهره‌های سر‌شناسی در حوزه ادبیات بود. چهره‌هایی که ادبیات ایران دین سنگینی به یک عمر تلاش و کوشش آن‌ها داشت.

 

الهه خسروی یگانه:   اگرچه سال 93 با از دست دادن یکی از ستون‌های استوار ادبیات و تاریخ، محمدابراهیم باستانی پاریزی آغاز شد، اما سال 92 نیز، پر از رفتن چهره هایی بود که در ادبیات شناخته شده بودند. از آن میان می‌توان به بهمن فرزانه، منصور کوشان، محمود استادمحمد، عبدالمحمد آیتی، ناصر می‌ناچی، علیشاه مولوی، محمود عبادیان، محمد زهرایی، فهمیه رحیمی و امیرحسین فردی اشاره کرد که در سال ۹۲ چشم از جهان فروبستند.

ادامه مطلب |  

 

حسین مسرتمنظومۀ به یادگار ماندنی زنده‌یاد مهدی آذریزدی ،قصّه گوی خوب بچّه های خوب به نام «شعر قند وعسل یا حکایت پشّه و زنبور عسل و گاو» برای سومین ‌بار به‌ وسیلۀ هنرمندان یزدی اجرا شد تا یک‌بار دیگر یاد استاد آذریزدی زنده نگه داشته شود.

این شاهکار بومی استان، نخستین بار به همّت گروه تئاتر سپهر جوان به کارگردانی عبّاس ملاّزینلی در25/12/1374 در محلّ تالار مخابرات هفتم تیر یزد با بازی محمّدرضا عبّاسیان، عبّاس گلرسان و سید حسام‌الدّین قرشی و روایت رقیّۀ دوست فاطمی‌ها و بار دوم به کارگردانی، بازیگری و نویسندگی سید حسام‌الدّین قرشی در سال 1382 با عنوان « گاوها را کجا دفن می‌کنند» در حضور مهدی آذریزدی در محلّ تالار فرهنگ یزد و اکنون برای سومین بار به همّت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان یزد، به کارگردانی منیره‌السادات سیدمورتی و با بازی هنرجویان کودک بخش موسیقی و تئاتر کانون پرورش فکری یزد و بازآفرینی اشعار فاطمۀ احمدزاده، این داستان منظوم در روزهای 14 تا 16/12/1392 به روی صحنه رفت.

نگارنده که هرسه بار شاهد این اجراها بوده است، می‌بیند که هر کار نسبت به کارهای پیشین متفاوت‌تر و با رویکردی دیگر عرضه شده است. به‌ویژه اجرای نهایی که با موسیقی و هم‌خوانی همراه شده بود و بازیگران به رغم سنّ پایین، در کار خود بسیار موفّق بودند و گروه موسیقی که مجتبی حبیبی، آهنگ‌ساز جوان و پر آتیۀ یزد، رهبری آن را بر عهده داشت، توانسته بود از یک گروه پنجاه نفرۀ خردسال و نوجوان، کاری بسامان را عرضه کند.

آنچه دربارۀ این داستان که تا اندازه‌ای گویای جهان‌بینی آذریزدی است آن است که به گفتۀ آذریزدی : این حکایت، داستان زندگی من است که بارها در زندگی خود، بر پایۀ قضاوت‌های گاوی آسیب‌ها دیدم و سعی کردم در قالب یک داستان منظوم آزموده‌های خود را برای کودکان بازگو کنم.

امید می رود کانون پرورش فکری یزد که هرسال با همّت کارشناسان آن بویژه آقایان: مهدی آرایی و آخوندی ،کارهای موسیقیایی ارجمندی را به جامعۀ هنری یزد عرضه می کنند ،توفیق یابند بر پایۀ دیگر آثار آذر یزدی مانند :«مثنوی بچّۀ خوب» یا آثار ارزشمند وحشی بافقی مانند :«فرهاد و شیرین» و «خلد برین» یا اثر ماندگار «هنرستان مرغان »زنده یاد ریاضی یزدی ،کارهای دیگری را آماده و اجرا کند.
نکته قابل توجّه در اجرای نخست و سوم این داستان، وجود فاطمۀ ملازینلی در بازی‌گری و عروسک‌گردانی نقش پشه بود که در زمان اجرای اوّل به کارگردانی پدرش عبّاس ملازینلی و روایت مادرش رقیّۀ دوست فاطمی‌ها هنوز به دنیا نیامده بود و اکنون خود بازیگر موفّق این کار شده است.

ماخذ : تارنمای سرو

 


     اسفند که به نیمۀ راه می رسد ،چشم به راه بهاریم. بوی بهار و صدای پای بهار در طبیعت سرمازده و لرزان می پیچد .مانند صدای نازک شکستن پوسته در ختان .آن گاه است که نسیم نوروزی بر پوست صورتمان می خورد و بشارت روزگار دگری را برای طبیعت می دهد وآن ،نوشدگی طبیعت است .

    پیام می دهد که : به بهاران بیا ،به فصل رویش و کوشش ،زندگی و جوشش .زمستان گذشت ،رخت تازه تن کن وبه باغ خرام. بلبلان در باغ ،سراغ شهد گل های تازه را می گیرند، توچرا هنوز در اندرونی ؟

     ببین پیک های بهاری نامه های او را آورده اند .برف در حال آب شدن است و باد در حال وزیدن . یعنی باید آب و جاروکرد راهگذار بهار را.هرسوی غلغله است و هرکوی زمزمه. پس بلند شو وبه بهار نو سلامی تازه کن که هرچند عمری سه ماهه دارد، امّا عمقی میلیون ساله دارد.

     این روزهای خجسته را که رو به سوی نور و امید دارد به همه خوانندگان خوب و یکرنگ کاریز یزد تبریک می گویم.